Q. If a man runs around a square field of area 8100 m^2 10 times in 30 minutes, find his speed in meter per second.


Soln:
Area of square = 8100 m2
or, l2 = 8100 m2
or, l2 = 902
\  l = 90m

Perimeter of square = 4l = 4 * 90 = 360m

The number times he runs = 10

In 1 time, he runs 360m.
In 10 times, he runs = 360 * 10 = 3600m.

So, distance travelled (d) = 3600m
Time taken (t) = 30mins = 30 * 60 = 1800sec

Speed = d/t = 3600/1800 = 2 m/s Ans.


Previous
Next Post »