Here,
Weight of saturated solution = 103g
Weight of solute = 30.9g
Weight of solvent = Wt. of saturated soln – wt. of solute
= 103g – 30.9g = 72.1g
Solubility = ?
We know that,
Solubility = (wt. of solute/wt. of solvent)*100
= (30.9/72.1)*100
= 0.43
= (30.9/72.1)*100
= 0.43
Hence, solubility of sodium chloride at 300c is 0.43

ConversionConversion EmoticonEmoticon